piątek, 16 listopada 2012

Jak robić lepsze zdjęcia swoim dzieciom – część 2


Dzisiaj część druga z cyklu "Jak robić lepsze zdjęcia swoim dzieciom". Dla lepszego zrozumienia tematu proponuję najpierw zapoznanie się z poprzednią częścią. Część pierwsza dostępna jest tutaj. 


11. Spójrz z innej perspektywy (z pozycji dziecka)
To chyba najprostszy sposób aby poprawić wygląd zdjęć naszego dziecka. Na temat perspektywy pisałam również tutaj
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, iż jesteśmy przecież wyżsi od naszych pociech i kiedy robimy jemu zdjęcia z poziomu naszych oczu to robimy je patrząc na nie z góry. W ten sposób pokazana sylwetka dziecka wychodzi zniekształcona na zdjęciach i wcale nie wygląda to ciekawie. Spróbuj obniżyć się do jego poziomu i pokazać świat oczami dziecka, z jego perspektywy. Możesz przykucnąć, usiąść na ziemi albo nawet położyć się. Uważasz, że to niewygodne? Pewnie masz rację. Ale spróbuj i sprawdź efekty a przekonasz się czy warto. Może nawet trochę się ubrudzisz ale Twoje zdjęcia będą nieporównywalnie lepsze. 


12. Wykorzystaj światło naturalne
Dla dziecięcych fotografii (ale nie tylko) najlepsze jest światło zastane czy też naturalne (słoneczne). Fotografując we wnętrzu szukamy miejsca najbardziej wypełnionego światłem słonecznym z zewnątrz. Możemy wykorzystać np. miękkie światło padające z okna.

dziewczynka, zaskoczenie, zdziwienie, duze oczy, otwarta buzia, portret niemowlaka
Portret wykonany w mieszkaniu przy świetle zastanym.

Najlepsze światło do fotografowania, bo najbardziej plastyczne występuje o poranku oraz późnym popołudniem. Jest ono delikatniejsze niż ostre południowe światło słoneczne, które powoduje, iż na twarzy dziecka pojawiają się mocne cienie i grymas na buzi. 

W czasie upalnych słonecznych dni oczy dziecka są również przymknięte i przymrużone co nie wygląda korzystnie na zdjęciach. 

dziewczynka w ogrodzie, pełne słońce, cienie na twarzy, zamknięte oczy, przymrużone oczy, swiatło, portret
Zdjęcie wykonane w pełnym świetle słonecznym.
Dziewczynka mruży oczy i na buzi pojawiły się nieciekawe cienie. 


Należy pamiętać, iż popołudniowe światło jest cieplejsze i bardziej miękkie natomiast poranne posiada niebieską dominantę. Czyli zdjęcia wykonane o poranku będą w chłodniejszej tonacji niż te z popołudnia.

zachód słońca, port w Pafos, żaglówki, łodzie, chmurki na niebie
Zachód słońca - ciepłe światło ociepla kolory.

O wschodzie słońca, spacer, morze, plaża, schody, fale
Wschód słońca - poranne światło ochładza
i daje niebieską dominantą w kolorach.

Generalnie im bardziej rozproszone światło tym lepiej (np. słońce lekko zakryte chmurami). Dzięki temu różnica pomiędzy światłem i cieniem jest mniejsza i twarz osoby fotografowanej jest bardziej równomiernie oświetlona.
Jeżeli fotografujemy w słoneczny dzień należy unikać miejsc z bezpośrednim światłem słonecznym. Lepiej przemieścić się w jakieś zacienione miejsce (pod drzewami, w cieniu krzewu, pod pergolą czy z innej strony budynku, muru. Ustawiając dziecko w kierunku nieba doświetlisz jego buzię, znajdującą się w cieniu. Można również skorzystać ze specjalnej blendy odbijającej światło czy doświetlenia lampą błyskową.

Dziecko na kamiennej plaży, siedzie przed skałą, zadumane
Dziecko znajduje się z zacienionej strony skały
i czapeczka dodatkowo osłania buzię przed ostrym światłem słonecznym.

Jeżeli wykonujesz zdjęcie pod słońce powinnaś ustawić tryb pomiaru ostrości na jednopunktowy i dodatkowo użyć flasza aby doświetlić postać.
Fotografując dziecko w słoneczny dzień albo podczas zachodu słońca dobrze jeżeli promienie słoneczne padają na dziecko z boku.


13. Staraj się unikać lamp błyskowych
Zdjęcia wykonane z użyciem lamp błyskowych tracą swoją magię. Światło padające z takiej lampy powoduje spłaszczenie obrazu i tworzenie się ostrych cieni a kolory stają się nie naturalne. Wykonując zdjęcia lampą wbudowaną w aparacie możemy również uzyskać na naszych fotografiach efekt czerwonych oczu. 

dziewczynka, lampa błyskowa, krzywy uśmiech, płaskie światło
Światło z lampy błyskowej dało płaski efekt na fotografii.
Trudno się ładnie uśmiechnąć oślepionym lampą błyskową.


Jeżeli fotografujesz małe dzieci tym bardziej wykorzystywanie lampy błyskowej (w szczególności tej bezpośrednio świecącej w twarz) powinno być zabronione. Oczy małych dzieci rozwijają się i są bardzo wrażliwe na światło. Nie ma konkretnych informacji o tym w jak bardzo są szkodliwe dla oczy dzieci ale lepiej nie korzystać z lampy.

Czasami niestety warunki w których wykonujemy zdjęcia nie pozwalają nam na wykonanie fotografii nieporuszonej albo fotografii w ogóle, bez dodatkowego źródła światła. W takiej sytuacji możesz spróbować skorzystać ze sztucznego światła stojącej z boku lampki albo lampy błyskowej.
Jeżeli już musisz taką lampę wykorzystać lepiej aby to była lampa błyskowa zewnętrzna, czyli taka którą przymocowuje się do aparatu w specjalnie przeznaczonym dla niej miejscu. Mamy wtedy możliwość kierowania jej światła na sufit (najlepiej biały, nisko zawieszony) czy przeciwległą ścianę. Światło odpowiednio się odbije od białej powierzchni i doświetli fotografowane dziecko.
Jeżeli nie dysponujemy taka lampą w ostateczności skorzystamy z tej wbudowanej w aparacie, warto ją przysłonić kartka papieru, chusteczką czy kalką techniczną, tworząc swojego rodzaju dyfuzor. Jest wiele domowych sposobów na wykonanie takiego prowizorycznego dyfuzora na lampę.


14. Jest zbyt ciemno aby wykonać ostre zdjęcia? Zwiększ ISO
Użycie lampy błyskowej powinno stanowić ostateczność. Zanim się na to zdecydujesz spróbuj zwiększyć czułość ISO (tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat)

Na podstawie poniższych zdjęć przedstawiam ustawienia w aparacie na podstawie aparatów marki Canon. Symbole i oznaczenia w większości aparatów powinny być podobne ale znajdują się w innych miejscach w różnych aparatach. Weź do ręki swój aparat i spróbuj odnaleźć te funkcje. Jeżeli będziesz miała problem napisz do mnie a postaram się Tobie pomóc. Prawdopodobnie powstanie tu artykuł (może artykuły) dla różnych marek aparatów żeby ułatwić wam poznanie jego obsługi. 

Więc tak jak mówiłam tutaj znajdziemy funkcję ISO:























Im wyższe ISO tym więcej będzie występowało szumów na zdjęciu. Natomiast czasami lepsze jest zdjęcie z drobny szumem niż zupełnie poruszone albo z nienaturalnym, płaskim światłem. Pamiętaj również, że ilość szumów można bardzo ładnie zredukować korzystając z programów graficznych.

dziecko, portret, duże ISO, zapatrzenie, zamyślenie, niemowlak
Tutaj przesadziłam z ISO aż 1600 ale zdjęcie wciąż w miarę do oglądania.

Optymalna wartość ISO to 100 czy 200 (im niższa tym lepsza)
Maksymalna wartość ISO dla aparatów średniego formatu to – 800, a dla aparatów pełnoklatkowych (profesjonalnych) to – 1600.


15. Zrób ostre zdjęcia nawet jeśli dziecko jest ciągle w ruchu
Jak już wspominałam dzieci są szybkie i ciężko zatrzymać je w kadrze. Trudno więc wykonać zdjęcie tak aby było ono ostre.

Przedstawię tutaj kilka sposobów na to aby uzyskać ostre zdjęcie.

  • Uruchom tryb zdjęć seryjnych





















    Po ustawieniu tego trybu kiedy wciśniesz spust migawki aparat zrobi kilka zdjęć jedno po drugim. Rób bardzo dużo zdjęć, jak najwięcej wtedy nie stracisz ujęcia a nieudane zdjęcia po prostu usuniesz.


  • Skorzystaj z trybu sportowego





















    Wiele aparatów cyfrowych ma możliwość ustawienia w aparacie trybu sportowego. Jest to specjalny tryb przystosowany do szybko poruszających się elementów.


  • Sprawdź, może Twój aparat posiada funkcję wykrywania twarzy
    Przy jej wyborze aparat sam zlokalizuje pojawiającą się w kadrze twarz i ustawi na nią ostrość. Uważaj przy wykonywaniu zdjęcia kilku osób ponieważ czasami aparat może ustawić ostrość np. na osobę znajdującą się na drugim planie zdjęcia i ta na pierwszym może być nieostra.


  • Zmień autofocus
    Pomiar wielopunktowy
    Pomiar jednopunktowy












    Standardowo ustawiamy tryb ostrości na wielopunktowy ale aby mieć pewność gdzie się skupia ostrość możemy zmienić np. na tryb punktowy.




    Możesz skorzystać również z trybu ciągłego autofokusa (pomiaru ostrości) Al Servo – w Canonach, AF-C w Nikonie – przy takim ustawieniu punkt ostrości będzie podążał za poruszającym się obiektem


  • Ręczne ustawienie ostrości
    Ustawiasz ostrość na miejsce w którym przewidujesz, że zaraz pojawi się dziecko i czekaj. Spust migawki wciśnij do końca w momencie pojawienia się dziecka w odpowiednim miejscu.


  • Użyj tryb czasu migawki
    Możesz ustawić aparat w tryb czasu migawki i zastosować czas 1/125s lub krótszy (ale o tym dokładniej innym razem).


    Czas otwarcia migawki 1/30s


  • Włącz stabilizację obrazu
    W menu aparatu powinnaś również mieć możliwość włączenia stabilizacji obrazu która minimalizuje skutki drgania aparatu.



16. Zadbaj o tło
Zawsze zwracaj uwagę na tło. Jest to niezwykle ważny element w fotografii, ponieważ nie może on rozpraszać uwagi widza i odciągać jej od głównego tematu fotografii. 

Dziewczynka na plaży zbiera kamyki, muszelki, przechodnie, bałagan w tle.
Tło na tym zdjęciu rozprasza uwagę.
Zauważ również iż dziewczynce z pleców "wyrasta" lampa. 

Najlepiej jeżeli tak wykonamy zdjęcie aby tło było rozmyte. Najkorzystniejsze jest tło jednolite, pozbawione jaskrawych kolorów.

Dziewczynka przebrana w strój lwa, z różową torebką, karnawał, portret.
Nieciekawe tło rozprasza uwagę.
Dziewczynka przebrana w strój lwa, z różową torebką, karnawał, portret.
Portret w zbliżeniu. Tło rozmyte.
Od razu lepszy efekt.


Na tło zdjęcia w plenerze możemy wykorzystać: stare, duże drzewa, pnie drzew, ogrodzenia, mury, duże drzwi, ogrody, zieloną ścianę drzew w parku, trawę, czy polanę z kwiatami.
Dobrym miejscem na zdjęcia dzieci w plenerze jest - plaża, park, ogród, podwórko, las, zoo i wiele innych.


17. Rozmyj tło na fotografii
Pamiętajmy, że bardzo ważne jest aby tło nie rozpraszało a pomagało skupić uwagę na dziecku. W tym bardzo pomaga efekt rozmytego tła. Tło na fotografii możesz rozmyć jeżeli dziecko będzie znajdowało się w jakiejś odległości od niego i ustawimy ostrość na dziecko. Uzyskamy w ten sposób nieostre, rozmyte tło i odpowiednią głębię ostrości (cała twarz czy postać dziecka będzie wyraźna).

Karnawał Limassol 2011, dziecko Sfinks, kostium, profil, złoty kolor
Rozmyte tło podkreśla temat zdjęcia.
Na tej fotografii jednak jaskrawy kolor w tle trochę odwraca uwagę.

W poprzednim artykule umieściłam zdjęcia lepiej pokazujące prawidłowo rozmyte tło.
Oczywiście odpowiednio korzystając z ustawień przesłony można uzyskać pożądaną głębię ostrości (i o tym powiemy kiedy indziej).   


Na dzisiaj to tyle. Artykułu "Jak robić lepsze zdjęcia swoim dzieciom" - część 3 już niedługo.
Jeżeli coś było dla Ciebie niezrozumiałe - pytaj. Poruszę ten temat w następnym artykule.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy