sobota, 8 grudnia 2012

Jak mogę stworzyć swój własny kalendarz?



Otóż jest wiele możliwych dróg na zrobienie kalendarza ściennego. W dzisiejszym artykule przedstawię sugerowane etapy podejścia do stworzenia kalendarza.
Niektórzy powiedzą "...ale po co mam tworzyć samemu kalendarz skoro jest tyle dostępnych kalendarzy na rynku. Nie muszę nic robić, są tanie i zawsze znajdę coś co mi się spodoba". Owszem ale ileż jest przyjemności z posiadania swojego własnego kalendarza.


Jakie są zalety stworzonego przez siebie kalendarza?
- będziesz mógł wyeksponować Swoje Własne zdjęcia,
- możesz stworzyć kalendarz rodzinny – ze zdjęciami swoich najbliższych,
- będzie nadawał się zarówno do domu jak i do biura,
- będzie on cieszył oczy Twoje i Twojej rodziny jeszcze bardziej,
- może to być wspaniały i oryginalny prezent dla kogoś z Twoich bliskich,
- będzie nie tylko praktyczny ale bardziej sentymentalny,
- możesz zaznaczyć na nim ważne dla Was daty, rocznice, specjalne wydarzenia rodzinne, urodziny i imieniny Twoje i Twoich bliskich.



Etapy tworzenia kalendarza
  1. Decyzja czy chcesz samemu tworzyć kalendarz, zlecić zrobienie czy może kupić gotowy.
    Jest to artykuł na temat tworzenia własnego kalendarza więc z góry założyłam, że chcesz właśnie stworzyć swój kalendarz a nie kupować gotowy w sklepie.

  1. Przemyślenie dla kogo ma być ten kalendarz
    Od decyzji dla kogo ma być kalendarz może zależeć to w jakim stylu go wykonasz i jakich zdjęć użyjesz. Zapewne ten kalendarz będzie inaczej wyglądał jeżeli będzie miał być kalendarzem rodzinnym, inaczej jeśli dla dziecka do pokoju a jeszcze inaczej dla nastoletnej córki czy któregoś z Twoich klientów. Jak będziesz wiedziała dla kogo dokładnie chcesz ten kalendarz stworzyć dużo łatwiej będzie przejść do następnych kroków.

  1. Wybór sposobu tworzenia kalendarza

    - strona internetowa - przez którą możesz w łatwy sposób stworzyć swój własny kalendarz i zlecić wydrukowanie z dostawą do domu. Na takich stronach z reguły wszystko jest bardzo dobrze opisane i wiemy co należy wykonać krok po kroku.

    Alboom - szeroki wybór pomiędzy stylami kalendarza, łatwy i szybki w obsłudze panel edycji i zamówienia kalendarza, możliwość dodania swoich własnych świąt i ważnych dat
    Dymki – do wyboru kilka stylów kalendarza, uproszczony panel edycji, możliwość stworzenia kalendarza i zapisu na dysku w formacie pdf
    Ententino - prawie nic nie robisz, wybierasz styl kalendarza który Ci się podoba, zamawiasz, wysyłasz zdjęcia (oni je poprawiają dla Ciebie), nie masz natomiast możliwości zmiany wyglądu jakiegokolwiek elementu graficznego w kalendarzu, brak własnych dat w kalendarzu, możliwość zaznaczenia urodzin dziecka
    Fotocalendar  - bardzo przyjazny i prosty panel do tworzenia kalendarza, z wieloma możliwymi opcjami układu zdjęć, możesz wpisać swoje daty do kalendarza, edytować tekst, kadrować zdjęcia, jeden minus - kalendarz tylko na białym tle
    Fotojoker  – przyjazny panel do edycji kalendarza, spora ilość projektów do wyboru, możliwość edycji układu zdjęć na każdej stronie, różne wersje kolorystyczne
    Rosmann Foto Usługi - szeroki wybór pomiędzy stylami kalendarza, rozbudowany panel edycji kalendarza, brak możliwości dodania swoich własnych świąt i ważnych dat
    Strefa Druku – wybierasz jeden z kilkunastu projektów kalendarza, umieszczasz w nim swoje zdjęcia i kalendarz gotowy do zamówienia
    Vista Print - bardzo szeroki wybór stylów kalendarza, przyjemny i łatwy w obsłudze panel edycji kalendarza, możliwość dodania swoich dat i dni, na każdej z kart kalendarza decydujesz czy chcesz mieć jedno czy więcej zdjęć i wybierasz odpowiedni układ

    - płatny profesjonalny pogram graficzny – możesz użyć profesjonalny program w którym od początku do końca sam tworzysz i decydujesz jak Twój kalendarz ma wyglądać. Tutaj Twoje możliwości są nie ograniczone – jeżeli chodzi o stronę graficzną, jedyne co może Cię ograniczać to Twoje zdolności w posługiwaniu się takim programem i dostęp do niego.

    Przykładowe programy w których możesz taki kalendarz stworzyć to:

    - programy do tworzenia kalendarzy – które pozwolą Tobie na stworzenie prostszego graficznie kalendarza, aczkolwiek również może być bardzo ładny i profesjonalnie wyglądający. W zależności od wyboru programu w którym taki kalendarz wykonasz pewne funkcje i możliwości masz dostępne a innych nie. Przed rozpoczęciem kalendarza warto sprawdzić jakie możliwości dają Tobie poszczególne programy i czy przykładowe kalendarze (ich wzory) spełniają Twoje oczekiwania.

    Przykładowe programy w których możesz taki kalendarz stworzyć to:
    Callendar Commander  (free trial)
    Custom Calendar Maker  (free trial)
    EZ Photo Calendar Creator (free trial)
    Photo Calendar 3 Aqua Soft (free trial)

    Bezpłatne:
    Tkexe

    - edytory tekstowe – takie jak Microsoft Office → microsoft publisher (program płatny), czy Open Office (program bezpłatny).
      
  1. Zainstalowanie narzędzia do tworzenia kalendarza na Twoim komputerze.
    Jeżeli już wcześniej miałeś wybrany, potrzebny Tobie do stworzenia program graficzny na komputerze to dobrze.
    Jeśli nie to należy go pobrać i zainstalować (jeżeli jest to program płatny to wcześniej zakupić).
    Najłatwiej jednak o zwykły program tekstowy ponieważ każdy ma jakiś w swoim komputerze. Oczywiście przy tworzeniu kalendarza za pomocą takiego programu musimy się liczyć z ograniczeniami jeżeli chodzi o stronę graficzną kalendarza. Będzie on dużo prostszy graficznie ale tworzenie go będzie dużo prostsze niż korzystając z programów graficznych.

  1. Kreowanie projektu kalendarza
    Tworząc swój kalendarz poprzez internet czy też w programie należy podjąć decyzję o tym jak ten kalendarz ma wyglądać. Dokonujemy wyboru stylu kalendarza oraz tego w jaki sposób chcemy aby było przedstawione nasze kalendarium.

    Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych typów kalendarzy. Mogą to być:
    1. kalendarze biurkowe
    2. kalendarze ścienne
       - jednodzielne
       - trójdzielne
       - planszowe
       - spialowane
    3. kalendarze książkowe
    4. kalendarze kuchenne

    Na sam początek w warunkach domowych najłatwiej jest wykonać kalendarz ścienny planszowy. Może on być jednoplanszowy z całym rocznym kalendarzem na jednej stronie albo wieloplanszowy np. jedna kartka na każdy miesiąc osobno.
    Ja będę robić fotokalendarz planszowy z 13 kartkami (1 będzie to plansza tytułowa – okładka i 12 plansz, dla każdego miesiąca osobna.

    Kalendarium może być przedstawione jako:
    lista dni,
    - siatka dni,
    - uproszczone kalendarium.
    Może ono zawierać albo nie musi takie elementy jak:
    - ważne daty, rocznice, urodziny, imieniny, święta, dni wolne od pracy,
    - fazy księżyca,
    - miejsce na notatki własne,
    - i inne.

    Wszystko zależy od tego co się Tobie podoba. Ty wybierasz bo przecież to będzie kalendarz Twojego projektu.

  1. Wykonanie kalendarza
    Posługując się stroną internetową nie ma większych trudności w wykonaniu kalendarza ponieważ podążasz za instrukcją z reguły bardzo prostych panelów do jego tworzenia. 
    Podobnie tworząc kalendarz w którymś z programów stworzonych specjalnie w celu tworzenia kalendarzy.

    Jeśli natomiast zdecydowałeś się na jego stworzenie w programie graficznym to jest to już dużo bardziej skomplikowane. Jeżeli ktoś zna podstawową obsługę tych programów i ma do nich dostęp może również skorzystać z pomocnych tutoriali umieszczonych w internecie albo może poszukać szablonów różnego rodzaju kalendarzy do wykonania właśnie w tych programach. Na przykład tutaj czy tutaj.

    Jeżeli natomiast tworzymy kalendarz w programie tekstowym należy wykorzystać narzędzie do tworzenia tabeli i odpowiednia wszystko wpisywać i edytować krok po kroku. W jednym z następnych artykułów przedstawię Tobie etap po etapie tego w jaki sposób ja budowałam moje kalendarze.

    Najważniejsze abyś stworzył miejsce w którym umieścisz zdjęcie, zrobisz siatkę kalendarza (z dniami tygodnia, numerem dnia.
    Jeżeli zdecydowałeś się umieścić ważne święta i zaznaczyć dni wolne w kalendarzu a także w przypadku umieszczania imienin w kalendarzu możesz skorzystać z tej strony
    Jeżeli również chcesz umieścić fazy księżyca pomocna może być dla Ciebie ta strona.

  1. Wybór zdjęć
    Jest to bardzo ważny etap w procesie tworzenia fotokalendarza. Jeżeli już się zdecydowałeś jaki kalendarz chciałbyś stworzyć należałoby wybrać odpowiednią ilość zdjęć do umieszczenia w tym kalendarzu i odpowiednio je przygotować.
    Jeżeli wybrałeś (tak jak ja) kalendarz w którym dla każdego miesiąca będzie jedna strona to oczywiście będziesz potrzebował 12 takich zdjęć – dla każdego miesiąca jedno, oraz dodatkowo jedno zdjęcie na okładkę tego kalendarza.
    Oczywiście jest możliwość umieszczenia kilku zdjęć na jednej stronie kalendarza. Wtedy tych zdjęć będziesz potrzebował więcej. Wszystko zależy od twojej inwencji twórczej.

    Proponowana tematyka fotokalendarzy:
    - Hobby 
    - Natura (Kwiaty, Drzewa, Góry, Owoce i warzywa, Dzika natura)
    - Motywacyjne (Sentencje)
    - Pejzaż (Krajobrazy, Widoki, Moje miasto, Ogrody, Mosty)
    - Podróż (Wspomnienia z podróży, Inne państwa, Dzikie kraje)
    - Przedmioty (Samochody, Zabawki)
    - Rodzina (Moje rodzina, Para, Ślubne, Dzieci, Ja)
    - Zwierzęta (Koty, Psy, Konie, Króliki)

  1. Przygotowanie zdjęć
    Zdjęcia należy odpowiednio przygotować do kalendarza. Należy dokonać delikatnej ich obróbki (o tym w kolejnym artykule) oraz zapisać je w odpowiedniej wielkości.

    Proponowana wielkość zdjęć do umieszczenia w kalendarzu to:
    - zdjęcia poziome 19x14cm (A4), 28x21cm (A3), 39x26cm – przy uproszczonym kalendarium
    - zdjęcia pionowe 18x24cm (A4), 28x37cm (A3)
    - zdjęcia kwadratowe 19x19cm (A4), 28x28cm (A3)
    - zdjęcia panoramiczne 26,5x14,5 (A4), 40x22,5cm (A3)

  1. Zapisanie kalendarza na komputerze
    Pamiętaj aby zapisać swój kalendarz na komputerze. Nie tylko w celu wydrukowania jego ale również w przyszłym roku jak będziesz tworzył nowy kalendarz może się on Tobie przydać w celu stworzenia nowego. Dużo łatwiej jest dokonać edycji czegoś w co włożyło się dużo pracy (w szczególności jeżeli wpisywałeś ręcznie wszystkie imiona do kalendarza albo daty ważnych rodzinnych wydarzeń).

  1. Wydrukowanie
    Gotowy już kalendarz możesz wydrukować na swojej domowej drukarce, jeśli taką posiadasz albo oddać do wydrukowania w laboratorium fotograficznym czy drukarni. Jeżeli projektowałeś na stronie internetowej to nie masz większego problemu z drukowaniem ponieważ wystarczy tylko, iż wyślesz swoje gotowe zamówienie i opłacisz poprzez internet a dana firma wydrukuje dla Ciebie kalendarz a nawet przez kuriera przyślą do domu.

Czy znasz jeszcze inne możliwe sposoby na stworzenie fotokalendarza? Podziel się z nami tym sposobem. Może znasz jakiś inny programalbo masz jakieś inne ciekawe sugestie, pomysły? Napisz w komentarzu :)



1 komentarz:

  1. bardzo przydatny artykuł, na pewno skorzystam. Planuję stworzyć swój własny kalendarz. Nie koniecznie ścienny a bardziej w formie plannera. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy